Alegerile locale din România s-au încheiat duminică seară cu o prezenţă naţională la vot de 46,02%. După numărătoarea parţială a voturilor lista noilor primari din municipiile reședință de județ ale României este următoarea:

Lista noilor primari din municipiile reședință de județ ale României
1. Alba Iulia (Alba)
USR: Gabriel Pleșa
 
2. Arad (Arad)
PNL: Călin Bibarț
 
3. Pitești (Argeș)
PSD: Cristian Gentea
 
4. Bacău (Bacău)
USR: Lucian Stanciu Viziteu
 
5. Oradea (Bihor)
PNL: Florin Birta
 
6. Bistrița (Bistrița-Năsăud)
PNL: Ioan Turc
7. Botoșani (Botoșani)
PSD: Cosmin Andrei
8. Brașov (Brașov)
USR: Allen Coliban
9. Brăila (Brăila)
PSD: Marian Dragomir
10. București
INDEPENDENT: Nicușor Dan
Sector 1: Clotilde Armand (USR)
Sector 2: Radu Mihaiu (USR)
Sector 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)
Sector 4: Daniel Băluță (PSD)
Sector 5: Cristian Popescu Piedone (PPU)
Sector 6: Ciprian Ciucu (PNL)
11. Buzău (Buzău)
PSD: Constantin Toma
12. Reșița (Caraș-Severin)
PNL: Ioan Popa
13. Călărași (Călărași)
14. Cluj-Napoca (Cluj)
PNL: Emil Boc
15. Constanța (Constanța)
PNL: Vergil Chițac
16. Sfântu Gheorghe (Covasna)
UDMR: Antal Arpad
17. Târgoviște (Dâmbovița)
PSD: Cristian Stan
18. Craiova (Dolj)
PSD: Olguța Vasilescu
19. Galați (Galați)
PSD: Ionuț Pucheanu
20. Giurgiu (Giurgiu)
PNL: Adrian Anghelescu
21. Târgu Jiu (Gorj)
PNL: Marcel Romanescu
22. Miercurea Ciuc (Harghita)
UDMR: Korodi Attila
23. Deva (Hunedoara)
PNL: Florin Oancea
24. Slobozia (Ialomița)
PNL: Dragoș Soare
25. Iași (Iași)
PNL: Mihai Chirica
26. Baia Mare (Maramureș)
INDEPDENDENT: Cătălin Cherecheș
27. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți)
PSD: Marius Screciu
28. Târgu Mureș (Mureș)
UDMR: Soos Zoltan
29. Piatra Neamț (Neamț)
PNL: Andrei Carabelea
30. Slatina (Olt)
PSD: Emil Moț
31. Ploiești (Prahova)
PNL: Andrei Voloșevici
32. Satu Mare (Satu Mare)
UDMR: Kereskenyi Gabor
33. Zalău (Sălaj)
PSD – Ionel Ciunt
34. Sibiu (Sibiu)
FDGR: Astrid Fodor
35. Suceava (Suceava)
PNL: Ion Lungu
36. Alexandria (Teleorman)
PSD: Victor Drăgușin
37. Timișoara (Timiș)
USR: Dominic Fritz
38. Tulcea (Tulcea)
PNL: Ștefan Ilie
39. Vaslui (Vaslui)
PSD: Vasile Pavăl
40. Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)
PE: Mircea Gutău
41. Focșani (Vrancea)
PSD: Cristi Valentin Misăilă