Stefanos Tsitsipas, nr. 6 ATP, a câștigat, duminică, Turneul Campionilor de la Londra, o performanță remarcabilă în condițiile în care grecul are numai 21 de ani. Partida împotriva austriacului Dominic Thiem, extrem de echilibrată, a durat două ore și 37 de minute.

Grecul Stefanos Tsitsipas, nr. 6 ATP, și austriacul Dominic Thiem, locul 5 ATP,  și-au disputat, duminică, finala Turneului Campionilor 2019. Ultimul mare meci de tenis masculin al acestui an a fost o bătălie între doi dintre reprezentanții tinerei generații din tenisul mondial masculin. Ambii au ajuns pentru prima dată în finala acestei competiții de top și este pentru a opta oară când s-a întâmplat asta la Turneul Campionilor.

La cei 21 de ani ai săi, Stefanos Tsitsipas este cel mai tânăr campion din ultimii 18 ani. În 2001, Lleyton Hewitt câștiga competiția la vârsta de 20 de ani. Grecul devine însă al șaselea cel mai tânăr campion din istoria de 50 de ani a turneului. Recordul este deținut de John McEnroe, care în 1978 ridica trofeul deasupra capului la numai 19 ani. Toți cei cinci cei mai tineri câștigători ai Turneului Campionilor au ajuns nr.1 ATP.

Stefanos Tsitsipas a arătat o maturitate surprinzătoare în finală şi de-a lungul turneului, la care a participat în premieră. Pe de altă parte, Dominic Thiem, care a fost afectat de un virus în timpul săptămânii, a reuşit victorii contra elveţianului Roger Federer, sârbului Novak Djokovic şi germanului Alexander Zverev, deţinătorul trofeului, dar se pare că acestea i-au consumat rezervele de energie, fapt confirmat şi de căderea din setul secund, în care grecul a avut o serie remarcabilă de patru game-uri la rând (16-2 la puncte).

În primul set al partidei, ambii jucători au făcut un joc perfect, setul ajungând în tiebreak, unde Dominic Thiem s-a impus cu 8-6. În setul secund, Dominic Thiem a avut un început lent, Tsitsipas câștigând două mingi de break consecutive. Grecul a închis cel de-al doilea set la 6-2. În decisiv, Thiem a fost condus cu 3-1, dar a reuşit să revină şi să egaleze.  În setul decisiv, fiecare jucător a avut câte un serviciu pierdut, ajungându-se din nou în tiebreak. Acolo Tsitsipas s-a impus cu 7-4.  Tsitsipas a condus cu 4-1, austriacul a revenit din nou şi a egalat, 4-4, dar apoi grecul a reuşit trei puncte la rând şi a câştigat.

La dublu, unde au fost în competiție și perechea Horia Tecău/Jean Julien-Rojer, eliminată în faza grupelor, titlul a revenit perechii franceze Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, după 6-3, 6-4 în finala cu Raven Klaasen (Africa de Sud)/Michael Venus (Noua Zeelandă). Herbert şi Mahut sunt prima pereche franceză care câştigă Turneul Campionilor la dublu după Michael Llodra/Fabrice Santoro în 2005, la Shanghai. Herbert şi Mahut au jucat finala anul trecut

ACTUALIZARE 22:53. Stefanos Tsitsipas câștigă setul decisiv cu 7-6 și devine noul campion de la Londra.

ACTUALIZARE 22:34 Setul decisiv decurge extrem de strâns. E 5-5.

ACTUALIZARE 21:50. Stefanos Tsitsipas trimite rapid partid în decisiv. Câștigă detașat setul al doilea, cu 6-2, în nici jumătate de oră.

ACTUALIZARE 21:23 Dominic Thiem își adjudecă primul set, la tie-break: 7-6 (8-6). A fost un prim set extrem de echilibrat care a durat o oră și șase minute.

Știrea inițială:

Grecul de numai 21 de ani se va lupta pentru prețiosul trofeu cu austriacul Dominic Thiem, 26 de ani, duminică, de la ora 20:00, ora României. Meciul va fi transmis de Digi Sport 1. Abonații RCS-RDS pot urmări LIVE finala Tsitsipas-Thiem aici.

LIVE TEXT și LIVE VIDEO – AICI.

Cei doi s-au întâlnit și luna trecută într-o finală, cea de la China Open, câștigată de austriac. Grecul are acum ocazia să-și ia revanșa. Austriacul conduce în întâlnirile directe cu 4-2.

În ceea ce-l privește pe Dominic Thiem, el este primul austriac care ajunge în această fază a competiției. Va încerca să câștige trofeul în același an în care a câștigat și primul său titlu ATP Masters 1000 (Indian Wells).

Austriacul Dominic Thiem, locul 5 mondial, l-a învins sâmbătă pe germanul Alexander Zverev, deţinătorul trofeului şi locul 7 ATP, şi s-a calificat în finală la Turneul Campionilor. Thiem s-a impus cu scorul de 7-5, 6-3, după un meci care a durat o oră şi 34 de minute.

În cealaltă semifinală, tânărul Stefanos Tsitsipas (6 ATP) l-a învins, sâmbătă, pe „veteranul” Roger Federer (3 ATP), cu scorul de 6-3, 6-4, în semifinala Turneului Campionilor.

La începutul primului set, Tsitsipas a reușit o minge de break în fața lui Roger Federer. Jucătorul grec a profitat de acest avantaj timpuriu și a câștigat primul set al întâlnirii cu 6-3. În setul doi, la scorul de 1-1 la game-uri, Federer a avut un serviciu pierdut. Elvețianul a recuperat reușind un break în fața lui Tsitsipas. Egalitatea nu a durat mult, grecul obținând din nou o minge de break în fața lui Federer, relatează Mediafax. Pentru a câștiga partida în fața lui Roger Federer, lui Tsitsipas i-a trebuit aproximativ o oră și 35 de minute.

Thiem, Tsitsipas și Zverev sunt reprezentanți ai tinerei generații din tenisul mondial, în timp ce Roger Federer, la 38 de ani, era singurul „veteran” rămas în careul de ași de la Londra, după ce Novak Djokovic și Rafael Nadal fuseseră eliminați în faza grupelor.

Tsitsipas şi-a adjudecat anul trecut trofeul la ATP Next Gen, de la Milano, un turneu al celor mai buni jucători sub 21 de ani, reamintește digisport.ro.

Indiferent cine câștigă finala, ierarhia top 3 ATP la finalul anului – dominată de tripleta Nadal-Djokovic-Federer – nu se schimbă. Dominic Thiem va trece însă pe locul 4, iar Stefanos Tsitsipas rămâne pe 6.

În doi-trei ani, Tsitsipas și Zverev vor domina tenisul. Este predicția lui David Ferrer, impresionat de calitățile noii generații din circuitul ATP.

La Londra, ATP a organizat o ceremonie specială pentru marii jucători retraşi din activitate. Printre ei, s-a numărat şi David Ferrer. În 2007, fostul număr 3 mondial a ajuns până în finala Turneului Campionilor.

„Perioada mea ca jucător de tenis a trecut. Sunt fericit să fiu din nou aici şi să îmi văd foştii colegi. Sunt liniştit, fără competiţii, fără călătorii, cu mai puţină presiune”, mărturisește David Ferrer.

David Ferrer nu are un favorit la finala dintre Tsitsipas și Thiem. După ce a văzut modul în care grecul l-a eliminat pe Federer, ibericul este convins că noua generație din tenis le va pune mari probleme actualilor titani ai circuitului.

„Va fi foarte important pentru ambii modul în care vor începe partida. Pentru jucătorii maturi e mai greu din punct de vedere fizic, iar tinerii devin maturi. Într-un an, doi sau trei vor domina tenisul”, este previziunea fostului nr. 3 mondial.

Articolul precedentA treia încercare eşuată de angajare a unui manager general la Spitalul Judeţean de Urgenţă Ploieşti
Articolul următorFostul ministru al IMM, Radu Oprea, atac dur la președintele Iohannis: Domnul Iohannis este nepăsător și rece