Arsenal şi Bayern Munchen au încheiat nedecis, 2-2 (1-2), marţi seara, la Londra, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

”Tunarii” au fost conduşi multă vreme, prin golurile marcate de Serge Gnabry (18) şi de Harry Kane (32 – pemalty), dar a obţinut un egal, graţie reuşitelor lui Bukayo Saka (12) şi Leandro Trossard (76).

Echipa antrenată de Mikel Arteta şi-a creat prima situaţie notabilă (7), dar Gabriel Martinelli a trimis mingea puţin pe lângă poartă.

Londonezii au deschis scorul prin Saka (12), cu un şut cu efect la colţul lung, după o minge primită în careu de la Ben White. Fundaşul dreapta a fost aproape de a-şi trece numele pe lista marcatorilor (16), dar a tras pe direcţia lui Manuel Neuer.

Bayern, care încearcă să salveze un sezon catastrofal, a egalat la capătul unui contraatac, prin Serge Gnabry (18), fost jucător la Arsenal, internaţionalul german marcând din cădere, după o pasă furnizată de Goretzka.

Bavarezii au preluat conducerea prin golul lui Harry Kane (32 – penalty), al 15-lea pentru atacantul naţionalei Angliei contra lui Arsenal. Lovitura de pedeapsă fusese obţinută de Leroy Sane, care a fost faultat în careu de Saliba.

Arsenal a alergat multă vreme după egalare, dar a reuşit-o în min. 76, când atacantul brazilian Gabriel Jesus s-a descurcat minunat în careul aglomerat al oaspeţilor şi i-a pasat belgianului Trossard, viitorul adversar al României la EURO 2024, care nu a ratat.

Bayern putea smulge victoria pe Emirates Stadium, dar francezul Kingsley Coman a reluat în bară la centrarea lui Musiala (90).

Echipa antrenată de Thomas Tuchel nu va putea conta în returul din 17 aprilie pe fundaşul canadian Alphonso Davies, suspendat.

Articolul precedentDNA a mai destructurat o rețea
Articolul următorRemiză spectaculoasă între Real Madrid şi Manchester City (3-3), în sferturile Ligii Campionilor