CS Dinamo Bucureşti a învins echipa daneză Bjerringbro Silkeborg, cu scorul de 37-34 (18-16), marţi seara, pe teren propriu, în prima manşă a play-off-ului competiţiei masculine de handbal EHF European League.

Dinamo a condus şi la opt goluri 32-24 (min. 47) şi 34-26 (50), dar în cele din urmă a obţinut o victorie la doar trei goluri, după ce oaspeţii au revenit pe final.

Campioana României a început bine, dar apoi danezii au avut avantaj (7-6, 9-7, 14-11), dar la pauză echipa antrenată de Xavi Pascual avea două goluri în plus, 18-16.

Dinamo a controlat repriza a doua, s-a desprins la opt goluri, dar danezii au revenit în meci şi păstrează şanse având în vedere avantajul fragil al echipei bucureştene.

Pentru Dinamo au înscris Miklos Rosta 9 goluri, Luka Cindric 6, Ali Zein 6, Andrii Akimenko 5, Nicuşor Negru 3, Javier Humet Gaminde 2, Vladimir Cupara (portar) 1, Dan Racoţea 1, Alex Pascual Garcia 1, Lazar Kukic 1, Stanislav Kasparek 1, Robert Militaru 1.

Vladimie Cupara a apărat 13 şuturi (28,89%).

Golurile oaspeţilor au fost marcate de William Bogojevic 7, Mads Emil Bayer Lenbroch 7, Morten Toft Olsen 4, Peter Balling Christensen 4, Ludvig Hallback 3, Rasmus Lauge Schmidt 3, Nikolaj Oe˜ris Nielsen 2, Alexander Lynggaard 2, Victor Beenfeldt Ilsoe 1, Rene Toft Hansen 1.

Mikkel Moller Loevkvist a avut 11 intervenţii (29,73%), iar Johan Sjoestrand 3 (27,27%).

Meciul a fost arbitrat de portughezii Ivan Cacador şi Eurico Nicolau, în timp ce delegat EHF a fost grecul Sotiris Migas.

Manşa secundă va avea loc în data de 2 aprilie, la Silkeborg.

AGERPRES

Articolul precedentEdward Iordănescu, după eșecul contra Columbiei: “A fost un test de maturitate, trebuie să învăţăm din astfel de momente”
Articolul următorBaschet masculin: CSO Voluntari s-a calificat la turneul final al Ligii Nord-Europene