Echipa FCSB, liderul campionatului, a încheiat la egalitate sâmbătă seara, în deplasare, scor 2-2, gruparea Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a 14-a a Superligii. Petrolul a fost condusă cu 2-0 şi a egalat, cu şansă, la ultima fază a meciului, din penalti.

La Ploieşti, bucureştenii au deschis scorul repede, în minutul 2, când Djokovic a profitat de eroarea lui Jair şi l-a învins pe Zima cu un şut din careu. Sergiu Hanca a fost accidentat de Dawa şi a fost înlocuit, în minutul 31. Şi camerunezul a fost înlocuit, după câteva minute, probabil din teama de a nu primi un al doilea cartonaş galben. FCSB şi-a majorat avantajul în minutul 49, prin Alexandru Băluţă, iar gazdele au reuşit să reducă din diferenţă prin lovitura liberă a lui Jair, din minutul 70. Târnovanu a scos de lângă bară la şutul lui Grozav, din minutul 72. Pe final, ploieştenii au căutat golul egalizator, pe care l-au marcat din penalti, în minutul 90+7, prin Grozav, cu mare noroc.

FCSB rămâne lider în clasament, cu 31 de puncte. Petrolul este pe locul 6, cu 20 de puncte.

PETROLUL: Zima – L. Dumitriu, Papp, Meijers, Pedro Justiniano (Diomande 46) – Doua, Seto (Jefferson 60), Hanca (Z. Petrovic 31; Abuashvili 83) – I. Răducan (M. Rădulescu 46), Grozav, Jair. ANTRENOR: Florin Pârvu

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa (Lixandru 35), Radunovic – Djokovic, Şut, Olaru – Al. Băluţă (Compagno 90+1), D. Rotariu (C. Ganea 82), Oct. Popescu (Miculescu 46). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Doua 52 / Dawa 27, Olaru 62, Lixandru 69, Pantea 90+4

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Mihail Grigoriu, Mihai Marius Marica – George Cătălin Găman

Arbitri VAR: Horaţiu Feşnic – Claudiu Doru Lucaciu

Observator: Adrian Comănescu

Articolul precedentVIDEO | Africa de Sud a câștigat Cupa Mondială a patra oară! Noua Zeelandă a jucat 53 de minute în inferioritate
Articolul următorGheorghe Cârciu, secretar de stat pentru românii de pretutindeni: ”Unde sunt români în această mare lume este şi românia”