A fost adoptată Ordonanța prin care se decontează transportul elevilor. În ce condiții se face decontul

A fost adoptată Ordonanța prin care se decontează transportul elevilor. În ce condiții se face decontul
În ședința de Guvern de miercuri a fost ordonanța de urgență care prevede decontarea transportului elevilor înt
În ședința de Guvern de miercuri a fost ordonanța de urgență care prevede decontarea transportului elevilor între localitatea de domiciliu și localitatea în care învață. Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu: ”este alocată suma de 100 de milioane de lei, estimându-se că vor fi 130.000 de elevi beneficiari.”
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu: ”Spre exemplu, în anul 2019, naveta elevilor a necesitat o sumă de aproape 80 de milioane de lei.
Anul acesta, Ministerul Educaţiei are în buget 100 de milioane de lei pentru decontul navetei, 100 de milioane de lei pentru 130.000 de beneficiari estimaţi, vreme de 34 de săptămâni, ar trebui, asta este durata cursurilor într-un an calendaristic, a rămas mai puţin, din păcate, cu o valoare medie de 770 de lei/elev pentru cele 34 de săptămâni.
Naveta nu a fost plătită până acum din cauza unor neclarităţi legislative.”
Condiții de decont:
Citește și:
- 10:17 - Omagiu pentru Mircea Lucescu. Sicirul legendarului antrenor, depus azi la Arena Națională- programul complet al ceremoniilor
- 10:13 - O nouă avertizare RO-Alert în județul Tulcea! Explozii violente s-au auzit de pe teritoriul ucrainean. 2 aeronave F-16 au fost ridicate
- 10:08 - Realitatea PLUS a cerut rediscutarea deciziei CNA. Avocat: ”Măsura este excesivă. Dacă nu se revocă, mergem în instanță”
- 09:16 - Ora 10:00 - Protest pașnic în fața CNA, după suspendarea licenței Realitatea Plus. Forțele de ordine sunt deja mobilizate în jurul instituției
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News











