Casa cu 250.000 de luminițe, atracție națională în Belgia
2 dec. 2025, 10:51
Actualizat: 2 dec. 2025, 10:51

Casa cu 250.000 de luminițe, atracție națională în Belgia
Articol scris de Scris de Realitatea de Prahova
Un bărbat și-a făcut târg în propria curte
Într-un sat liniștit din Belgia, Crăciunul pare desprins dintr-un film. Un bărbat de 70 de ani și-a transformat curtea într-un adevărat parc de distracții, cu peste 250.000 de luminițe.
De 29 de ani, casa lui se schimbă complet în fiecare iarnă, cu decoruri tot mai spectaculoase: un Turn Eiffel uriaș, un balon cu aer cald, personaje în mișcare și instalații impresionante pe care le creează singur, în atelierul din curte.
Mii de oameni vin să vadă spectacolul de lumini, iar locul a devenit deja atracție națională. Imaginile de poveste fac senzație și pe internet.
Citește și:
- 09:34 - Alertă alimentară în UE: Zeci de tone de carne de vită din Brazilia, contaminate cu hormon interzis, au ajuns pe piață
- 09:27 - Sindicatele din Educație protestează la Palatul Cotroceni și amenință cu grevă generală
- 08:53 - Noi reglementări referitoare la circulație: o zi de suspendare a permisului pentru fiecare 50 de lei datorați
- 08:40 - Trafic restricționat pe mai multe șosele din țară din cauza viscolului
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News



_24426c5f3f.webp)

_fa0439aeae.webp)




