DOI TURIȘTI AU MURIT ÎN MUNȚII FĂGĂRAȘ

DOI TURIȘTI AU MURIT ÎN MUNȚII FĂGĂRAȘ
Un al treilea a reușit să se oprească din alunecare și a fost recuperat cu un elicopter SMURD
Doi turiști au murit după ce au căzut sute de metri pe o pantă în Munții Făgăraș. Un al treilea a reușit să se oprească din alunecare și a fost recuperat cu un elicopter SMURD.
Operațiunea de recuperare a celor doi turiști morți a fost amânată sâmbătă, din cauza condițiilor meteo.
Potrivit Salvamont Sibiu, trei persoane au alunecat de pe versantul vestic al Vârfului Netedu, spre Valea Arpășelului. Una dintre acestea a reușit să se oprească, însă celelalte două au căzut câteva sute de metri pe pantă abruptă și au suferit leziuni incompatibile cu viața.
Persoana în viață a fost recuperată de elicopterul SMURD, prin trolierea unui salvator montan, și transportată în siguranță la Bâlea Lac.
La locul accidentului a coborât un salvator montan, care a constatat decesul celorlalte două persoane.
„Din cauza terenului extrem de dificil și a condițiilor meteorologice, acestea nu au putut fi recuperate astăzi prin troliere. Operațiunea de recuperare va fi reluată mâine, atât terestru cât și aerian, în funcție de evoluția vremii”, transmite Salvamont.
Din primele informații ale salvatorilor montani, persoanele implicate nu erau echipate corespunzător pentru condițiile de iarnă din zonă.
Citește și:
- 20:19 - Fostul ministru al Transporturilor Radu Berceanu, huiduit și evacuat de jandarmi de la manifestația pro-Bolojan din Piața Victoriei
- 19:37 - Lia Olguța Vasilescu, atac devastator la Bolojan: „N‑o fi fost și o oglindă în cămară, să vadă că șobolanul cel mare are o singură sprânceană și se uită încruntat?”
- 19:26 - Congresul SUA îl critică pe Donald Trump: „Nu-l mai lăsa pe Putin să te influențeze”
- 19:06 - Șeful FBI acționează în instanță revista The Atlantic: acuzații de informații „fabricate”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News














