Advertising
Cristian Diaconescu: "Renunțarea la dreptul de veto în UE, fără temei". Explicațiile fostului ministru de Externe

Cristian Diaconescu
Scris deDaniel Onescu
Publicat15 apr. 2026, 08:46
Actualizat15 apr. 2026, 10:19
Șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, nu poate elimina dreptul de veto în blocul comunitar. Este declarația fostului ministru de Externe, Cristian Diaconescu, făcută în exclusivitate la REALITATEA PLUS și spune că planul Ursulei von der Leyen se discută încă din pandemie. De altfel, Cristian Diaconescu este de părere că șefa Executivului Uniunii nu va renunța la idee, după ce fostul premier maghiar, Viktor Orban, a blocat de nenumărate ori sancțiunile pentru Rusia sau împrumuturile pentru Ucraina.
Citește și
- 13:08Zelenski susține că Putin pregătește mobilizarea a până la 500.000 de ruși pentru războiul din Ucraina
- 12:16George Simion: România este de 84 de zile fără Guvern. Este dovada iresponsabilității lui Nicușor Dan
- 10:05Mihai Fifor, atac dur la Bolojan după greva din Sănătate: „Nu guvernează o țară. Face inventarul ei. Ilie își vede de viață”
- 08:41Dan Dungaciu avertizează că Bruxellesul pregătește federalizarea UE: „Puterea politică va fi luată din mâna partidelor suveraniste”
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News


























