Partida dintre Petrolul Ploiești și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Atmosfera a fost superbă pe Ilie Oană, iar suporterii ploieșteni au făcut un adevărat spectacol în tribune, anunță DigiSport.

Petrolul rămâne, însă, fără victorie în Liga 1 și cu un singur punct, pe locul 15 din clasament. De cealaltă parte, Sepsi se află pe locul șase, cu cinci puncte.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut covăsnenilor. În al treilea minut al partidei, Bărbuț a șutat foarte bine, însă nu a nimerit spațiul porții lui Vâceanu.

Ploieștenii au dat replica după un contraatac rapid. Borța a centrat periculos, dar defensiva formației lui Bergodi a reușit să respingă. Câteva minute mai târziu, Țicu a plonșat și a trimis cu capul puțin peste poarta lui Sepsi din centrarea lui Cioiu.

Covăsnenii au obținut o lovitură de la unsprezece metri după un henț în careu comis de Cebotaru. Matei a mers la execuție, însă acesta a alunecat și a trimis peste poartă.

Ivanovski a reușit să marcheze în poarta lui Niczuly în minutul 29, însă reușita sa a fost anulată în urma analizei VAR din cauza unui ofsaid. Ploieștenii puteau marca în minutul 37, însă Gicu Grozav a ratat execuția.

Tudorie a fost aproape de gol pe finalul primei reprize la o lovitură cu capul, dar Vâlceanu a intervenit foarte bine și a păstrat scorul neschimbat. Tot Tudorie a reușit să trimită balonul în poarta ”găzarilor” în debutul reprizei secunde, însă golul nu a fost valabil.

”Lupii” au deschis scorul în minutul 62, prin Gabi Tamaș, primul său gol în tricoul ploieștenilor. Acesta a trimis cu capul la o centrare perfectă a lui Țicu.

Finalul a fost unul incendiar pe Ilie Oană. Când totul indica spre o victorie a ploieștenilor, Tudorie le-a dat emoții ”lupilor” cu o execuție superbă la poarta lui Vâlceanu, dar balonul a lovit bara. Totuși, câteva minute mai târziu, Tudorie a reușit să marcheze cu capul la un corner executat de Aganovic.

Mario Bratu a fost aproape să restabilească egalitatea cu o execuție superbă din lovitură liberă, însă Niczuly i-a salvat pe covăsneni. La faza imediat următoare, Ion Gheorghe le putea aduce victoria covăsnenilor, dar intervenția lui Vâlceanu a fost salvatoare.

Sursă: Digisport