Imobile din Prahova, selectate pentru a fi consolidate din banii statului

Imobile din Prahova, selectate pentru a fi consolidate din banii statului
Primele 50 de proiecte depuse în cadrul Programului național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat
Primele 50 de proiecte depuse în cadrul Programului național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat au fost selectate pentru finanțare. Anunțul a fost făcut astăzi de către ministrul Dezvoltării. Pe lista județelor care primesc bani de la bugetul de stat se află și Prahova. Două imobile din județ sunt incluse pe lista celor 50 de clădiri ce vor fi reparate cu bani din fondurile statului.
„Beneficiarii trebuie să depună documentaţța necesară în vederea încheierii contractelor de finanțare. Odată încheiate aceste contracte, având în vedere că finanțarea este asigurată din bani publici, se va derula procedura de achiziţțe publică, iar după aceea pot începe lucrările de consolidare”, a transmis, miercuri, 1martie, Ministerul Dezvoltării.
Renovare integrată (consolidare seismică și renovare energetică) a clădirii publice social culturale Bibiliotecă și Muzeu, UAT Cornu, și reabilitare, modernizare și dotare Corp clădire C4 – locația Buna Vestire din cadrul Spitalului județean de Urgență Ploiești, UAT Județul Prahova, prin Consiliul Județean Prahova. Sunt cele două obiective de investiții incluse pe lista clădirilor ce vor fi consolidate din banii statului.
În perioada 3 ianuarie – 20 februarie, a fost deschis apelul de proiecte pentru Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat, în urma căruia au fost depuse cereri de finanțare pentru consolidarea seismică a 366 de clădiri. Alte 251 de clădiri vor fi consolidate prin PNRRR și 57 prin Compania Națională de Investiții.
Celelalte 316 proiecte dintre cele 366 de solicitări de includere în Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic au primit solicitări de clarificare și sunt în etapa de evaluare.
Sursa: Realitatea de Prahova
Citește și:
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News










