IPS TEODOSIE, NOI DECLARAȚII CONTROVERSATE

IPS TEODOSIE, NOI DECLARAȚII CONTROVERSATE
Sfatul dat unei femei căsătorite: "Cum să îi fie ruşine?"
Înalt Prea Sfinţitul Teodosie revine din nou în atenția opiniei publice cu o declarație cotroversată. Arhiepiscopul Tomisului a afirmat, miercuri, la un post local de radio, că o femeie căsătorită nu trebuie să umble cu capul descoperit.
Arhiepiscopul Tomisului fusese întrebat de o femeie căsătorită cum să procedeze în cazul în care doreşte să poarte o eşarfă pe cap la un eveniment, iar familiei îi este ruşine cu ea dacă face acest lucru.
VIDEO IPS Teodosie, o nouă declarație controversată: Femeia nu poate fi preot, pentru că ea a început păcatul. Nu-i nicio discriminare
„Sigur că trebuie să porţi ceva pe cap. O femeie căsătorită nu trebuie să umble cu capul descoperit. Cum să îi fie ruşine? Chiar dacă pune o pălărie, o bască, dar nu e cu capul descoperit. Dacă sunt atâtea mofturi la cineva, acoperiţi-vă cu ceva capul”, a declarat Arhiepiscopul Tomisului.
Un post de radio, amendat după ce ÎPS Teodosie a spus că femeile abuzate trebuie „să-şi ducă crucea”
Declarația arhiepiscopului vine după ce a sfătuit, într-o emisiune recentă la același post de radio, o femeie care a spus că a fost abuzată psihologic de soț că aceasta „trebuie să își ducă crucea” și să se roage ca Dumnezeu „să-i suplinească” bărbatului empatia.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 09:19 - Câine salvat din lac în Parcul Tineretului, după un presupus act de cruzime / VIDEO
- 09:07 - Hantavirus la granița României. Ucraina înregistrează anual zeci de cazuri
- 09:00 - Noi controverse în procesul asasinării lui Adrian Kreiner. Cine este omul care ar fi oferit pontul pentru spargere
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News














