Jandarmii prahoveni au aplicat doar două amenzi în urma protestelor de la Ploiești

Jandarmii prahoveni au aplicat doar două amenzi în urma protestelor de la Ploiești
Jandarmii prahoveni au aplicat două amenzi pentru ”încălcare a unor norme de conviețuire socială
Jandarmii prahoveni au aplicat două amenzi pentru ”încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice” în urma protestelor de ieri de la Ploiești, deși aproape toți participanții nu purtau mască de protecție și nu au respectat carantina de noapte.
Comunicatul IJJ Prahova:
Inspectoratul de Jandarmi Județean Prahova, a participat cu efective pentru a asigura măsuri de ordine și siguranță publică cu ocazia desfășurării manifestației de protest din municipiul Ploiești, din data de 29.03. a.c., acționând pentru protecția participanților dar și a celorlalți cetățeni, totodată aducându-le la cunoștința acestora prevederile legale în vigoare, precum și consecințele nerespectării acestora.
Important este faptul ca aceasta acțiune de protest s-a desfășurat în mod pașnic fără a se înregistra violențe, până la acest moment fiind aplicate două sancțiuni contravenționale la legea 61/1991 însă, în continuare vom face verificări și vom analiza imaginile operative iar unde vom constata încălcări ale legislației vom lua masurile ce se impun.
Facem precizarea că, pe timpul stării de alertă, numărul maxim permis pentru participarea la adunări publice declarate este de 100 de persoane, cu respectarea tuturor măsurilor de siguranță sanitară și cu declararea prealabilă.
Inspectoratul de Jandarmi Județean Prahova va asigura în continuare condițiile de siguranță pentru exercitarea dreptului constituțional la liberă exprimare și va urmări permanent respectarea de către participanți a prevederilor legale.
Sursa: Realitatea de Prahova
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










