Poșta Română vrea să cumpere biciclete electrice pentru angajați

Poșta Română vrea să cumpere biciclete electrice pentru angajați
Decizia vine pentru ca livrările să fie făcute mai repede, spune compania
Compania Națională Poșta Română a scos la licitație un contract de 5 milioane lei pentru cumpărarea a 1.000 de biciclete electrice. Decizia vine pentru ca livrările să fie făcute mai repede.
Bicicleta trebuie să aibă maximum 30 de kilograme, cadru unisex inscripționat cu logo-ul Poștei și roți cu dimensiunea 28 inch, motor de minimum 250 W, schimbător Shimano și acumulator Li-Ion cu o autonomie de minimum 30 de kilometri.
Bicicleta trebuie prevăzută cu sistem antifurt, ecran LCD care să monitorizeze parametrii de funcționare și sistem de prindere, în spate, a două genți pentru documente cu o masă maximă de 25 de kilograme.
Livrările se întind pe o perioadă de doi ani, iar ofertele se deschid pe data de 16 august.
Departajarea se face în funcție de preț, garanția acordată și timpul cât mai mic asumat de furnizor pentru reviziile de service.
Sindicaliștii susțineau în luna mai că bicicletele ar fi pretextul ca să fie scăzute salariile poștașilor și să se facă disponibilizări.
Bicicletele electrice ar permite creșterea vitezei de deplasare și implicit un număr mai mare de livrări.
În norma zilnică a unui factor poștal sunt incluse numărul livrărilor zilnice și distanța, cu un calcul de 4 km/h.
Citește și:
- 13:21 - CNA analizează solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS, la ora 13:30
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News










