Prahoveni arestați preventiv după ce ar fi furat aproape 600 de haine de marcă dintr-o fabrică din Buzău

Prahoveni arestați preventiv după ce ar fi furat aproape 600 de haine de marcă dintr-o fabrică din Buzău
Trei prahoveni cu vârste între 24 și 42 de ani sunt cercetați pentru că ar fi sustras
Trei prahoveni cu vârste între 24 și 42 de ani sunt cercetați pentru că ar fi sustras aproape 600 de articole de îmbrăcăminte de marcă, dintr-o societate comercială din Buzău.
“Din cercetări a reieşit că, în nopțile 30 septembrie/1 octombrie 2021 şi 16/17 februarie a.c., bănuiții ar fi pătruns, prin forțarea unei ferestre, într-o societate comercială din municipiul Buzău, de unde ar fi sustras 570 de articole de îmbrăcăminte de marcă înregistrată.
În ziua de 14 aprilie a.c., polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției municipiului Buzău, sprijiniți de luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale, au pus în executare 5 mandate de percheziții domiciliare la imobilele utilizate de persoanele bănuite.
În urma perchezițiilor, au fost ridicate mai multe medii de stocare și un autoturism a cărui proveniență nu a putut fi dovedită de către bănuiţi cu documente legale. Autoturismul a fost indisponibilizat în vederea continuării cercetărilor şi clarificării situaţiei juridice a acestuia.
Prejudiciul este estimat la 100.000 de euro”, a informat IJP Buzău în cursul zilei de luni.
Inițial, cei trei au fost reținuți, iar vineri, în urma probatoriului administrat de polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției municipiului Buzău, instanţa a dispus măsura arestului preventiv pentru 30 de zile faţă de cei trei prahoveni cercetaţi pentru furt calificat.
La activități au participat și polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Judeţean Prahova, iar acțiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române.
Sursa: Realitatea de Prahova
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:53 - Ultramaratonistul Adrian Șovea, lovit de o mașină în timpul cursei caritabile de 2.800 km
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News














