BURSA DE LA BUCUREŞTI A DESCHIS ÎN SCĂDERE ŞEDINŢA DE TRANZACŢIONARE DE LUNI

BURSA DE LA BUCUREŞTI A DESCHIS ÎN SCĂDERE ŞEDINŢA DE TRANZACŢIONARE DE LUNI
Cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Promateris
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a deschis în scădere şedinţa de luni, iar rulajul se cifra la 4,47 milioane de lei (899.696 euro), după 30 de minute de la debutul tranzacţiilor.
Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 0,10%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la BVB, consemna o scădere tot de 0,10%.
Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 0,04%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, s-a depreciat cu 0,02%.
Indicele BET-FI al SIF-urilor consemna o apreciere de 0,46%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, înregistra un recul cu 0,04%.
Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Promateris (+8,22%), Electroargeş (+7,88%) şi Romcab (+6,12%).
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Condmag (-9,09%), Mecanica Fină (-6,62%) şi Prefab (-4,86%).
AGERPRES
Citește și:
- 12:25 - Recalcularea pensiilor, pe minus. Peste un milion de bătrâni au pensii mai mici de 1.400 de lei
- 07:20 - China cere SUA să elimine taxele vamale unilaterale după decizia Curții Supreme
- 07:28 - „Reformele” lui Bolojan. Oamenii au ajuns să muncească doar pentru a-și plăti facturile
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News



_4f88515c25_a3b9209761.webp)






