MINISTERUL SĂNĂTĂȚII: TOȚI PACIENȚII CRONICI, INCLUSIV CEI NEASIGURAȚI, BEEFICIAZĂ ÎN CONTINUARE DE TRATAMENTE PRIN PROGRAMELE NAȚIONALE DE SĂNĂTATE

MINISTERUL SĂNĂTĂȚII: TOȚI PACIENȚII CRONICI, INCLUSIV CEI NEASIGURAȚI, BEEFICIAZĂ ÎN CONTINUARE DE TRATAMENTE PRIN PROGRAMELE NAȚIONALE DE SĂNĂTATE
Instituția a subliniat că afirmațiile potrivit cărora doar pacienții oncologici ar mai beneficia de aceste programe sunt complet eronate și nu reflectă realitatea juridică
Ministerul Sănătății a transmis joi seară că toți pacienții cronici – inclusiv cei fără asigurare de sănătate – continuă să aibă acces la tratamente, medicamente și servicii medicale prin Programele Naționale de Sănătate, contrar unor informații apărute în spațiul public.
Instituția a subliniat că afirmațiile potrivit cărora doar pacienții oncologici ar mai beneficia de aceste programe sunt complet eronate și nu reflectă realitatea juridică. În sprijinul acestui punct de vedere, Ministerul citează clarificări din proiectul de lege publicat de Ministerul Finanțelor, care menționează că toți bolnavii incluși în programele naționale beneficiază de tratamente „până la vindecarea respectivei afecțiuni”.
Astfel, pacienții cu afecțiuni precum diabet, boli cardiovasculare, boli rare, afecțiuni ortopedice, HIV/SIDA, TBC și altele sunt în continuare eligibili pentru servicii și tratamente specifice, indiferent dacă sunt sau nu asigurați.
Ministerul face apel la populație să se informeze din surse oficiale și reamintește că accesul pacienților la tratamente rămâne neschimbat, conform prevederilor legale în vigoare. Listele complete ale programelor naționale sunt disponibile pe site-urile Ministerului Sănătății și CNAS.
Sursa: Realitatea Medicala
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:57 - Cristi Borcea, dezvăluiri incredibile despre intoxicația cu mercur: „Medicii din SUA au rămas șocați”
- 11:39 - Șefa ICCJ, Lia Savonea, acuză un atac "toxic" asupra Justiției, cu scopul de a o controla - VIDEO
- 09:10 - Analiză AEI: 1 din 3 români abia își mai permit energia. Facturile împing familiile spre sărăcie
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News












