GEORGIA: AVOCATUL POPORULUI DENUNȚĂ TORTURAREA PROTESTATARILOR ANTIGUVERNAMENTALI

GEORGIA: AVOCATUL POPORULUI DENUNȚĂ TORTURAREA PROTESTATARILOR ANTIGUVERNAMENTALI
Protestele antiguvernamentale au continuat, pentru a şasea seară la rând, în Georgia
Manifestanții au ieșit pe străzile capitalei Tbilisi, joia trecută, după ce executivul prorus a suspendat negocierile pentru aderarea la Uniunea Europeană.
Protestele antiguvernamentale au continuat, pentru a şasea seară la rând, în Georgia.
Manifestanții au ieșit pe străzile capitalei Tbilisi, joia trecută, după ce executivul prorus a suspendat negocierile pentru aderarea la Uniunea Europeană.
Avocatul poporului a acuzat Poliţia că torturează persoanele arestate.
Levan Ioseliani a declarat că atât el, şi funcţionarii din subordine, au întâlnit persoane supuse ”celui mai dur tratament” de forțele de ordine mobilizate împotriva protestatarilor.
”În cele mai multe cazuri, victimele au răni grave în zona feţei, a ochilor şi a capului, ceea ce practic exclude chiar şi posibilitatea ca Poliţia să fi folosit de fiecare dată forţa necesară şi proporţională împotriva lor”, se precizează într-un comunicat al Ombudsmanului public al Georgiei.
"Poliţia foloseşte metode violente împotriva cetăţenilor pentru a-i pedepsi. Violenţa intenţionată şi severă în scopul pedepsirii constituie un act de tortură", adaugă Avocatul poporului.
Georgia a fost unul dintre cele mai prooccidentale state foste sovietice. Opoziția acuză guvernul că a abandonat acest parcurs şi se apropie tot mai mult de Moscova.
Criza georgiană este urmărită îndeaproape de Bruxelles şi Washington.
Citește și:
- 11:47 - Revoluție în domeniul sănătății. Dosarul electronic al pacientului devine realitate după 36 de ani de așteptare
- 11:43 - Volodimir Zelenski a ajuns în România. Liderul de la Kiev va fi primit de Nicușor Dan la Palatul Cotroceni, la ora 13:30
- 09:55 - A murit Iulian Vrabete, basistul trupei Holograf
- 08:33 - George Simion va fi prezent joi la protestul minerilor din Târgu Jiu - VIDEO
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News











