TURIŞTII STRĂINI AU CHELTUIT ÎN ROMÂNIA PESTE 5 MILIARDE DE LEI, ÎN PRIMELE 9 LUNI ALE ANULUI

TURIŞTII STRĂINI AU CHELTUIT ÎN ROMÂNIA PESTE 5 MILIARDE DE LEI, ÎN PRIMELE 9 LUNI ALE ANULUI
50,2% dintre turiști au venit în România pentru afaceri
Turiștii străini au cheltuit în medie 2.982 de lei/ persoană în România, în primele nouă luni ale anului, iar motivul principal de vizitare a țării a fost călătoria de afaceri, arată datele Instutului Național de Statistică (INS).
În perioada 1 ianuarie - 30 noiembrie 2024, numărul total al turiştilor cazaţi în structurile de cazare turistică colective a fost de 1,683 milioane, cheltuielile acestora însumând 5,019 miliarde lei (în medie 2.982,8 lei/persoană).
50,2% dintre turiști au venit în România pentru afaceri, cheltuielile astora reprezentând 57% din totalul cheltuielilor.
Călătoriile în scop particular au reprezentat al doilea motiv motiv al sejurului petrecut de către 49,8% dintre turiştii nerezidenţi sosiţi în România în perioada menţionată, cheltuielile acestora reprezentând 43% din totalul cheltuielilor.
Principalul mijloc de transport utilizat pentru a sosi în România în cele nouă luni din 2024 a fost avionul, folosit de 77,7% din numărul total de turişti, în timp ce 15,3% au utilizat autoturisme proprii, 5,3% autocare şi autobuze, 0,5% ambarcaţiuni fluviale, 0,9% alte mijloace de transport (autoturisme închiriate, motociclete etc.) şi 0,3% trenuri.
În trimestrul III din 2024, numărul total al turiştilor străini cazaţi în structurile de cazare turistică colective a fost de 717.700, cheltuielile acestora însumând 2,018 miliarde lei (în medie 2.811,5 lei/persoană).
Citește și:
- 21:57 - ONU critică dur declarațiile lui Trump: „Discursul urii rasiste” poate alimenta intoleranța
- 20:37 - Parlamentul a decis să accepte prezența pe teritoriul României a unor echipamente şi forţe militare americane
- 20:34 - Ion Cristoiu, analiza momentului despre implicarea României în conflictul SUA-Iran: „AUR este marele câștigător al momentului, pentru că vrea pace”
- 20:32 - Anca Alexandrescu: „Nu vreau să expunem România în acest moment”
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News











