Amenzile aplicate pentru formularul digital de intrare în România, anulate

Amenzile aplicate pentru formularul digital de intrare în România, anulate
Amenzile aplicate pentru persoanele care nu au completat formularul digital de intrate în România nu se vor mai pune în aplicare iar cele care sunt deja plătite vor primi banii înapoi.
Amenzile aplicate pentru persoanele care nu au completat formularul digital de intrare în România nu se vor mai pune în aplicare iar cele care sunt deja plătite vor primi banii înapoi.
În cazul românilor care nu au apucat să plătescă, amenzile neplătite nu se vor mai executa.
Proiectul de lege adoptat luni de Senat prevede că:
1. Amenzile neachitate până la data intrarii in vigoare a legii nu se mai execută
2. Sumele de bani achitate deja se restituie, la cerere, in termen de 60 de zile de la data formularii cererii
3. Legea intra in vigoare in prima zi a lunii urmatoare celei in care se publica in Monitorul Oficial, dar nu mai devreme de 3 zile de la data publicarii
Proiectul merge la Camera Deputaților, în calitate de for decizional.
Citește și:
- 20:32 - Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi la Linz! Când joacă Sorana Cîrstea pentru un loc în top 8
- 19:43 - Atac fără precedent: lideri israelieni îl acuză pe Trump că „a fugit” din conflict
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
- 18:25 - Urmărire ca-n filme în Gorj: copil de 14 ani la volan, încurajat de tată să fugă de poliție
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News











