Prahova. Cod roşu de vânt puternic. Copaci căzuţi şi sute de gospodării fără electricitate

Prahova. Cod roşu de vânt puternic. Copaci căzuţi şi sute de gospodării fără electicitate
Pompierii prahoveni au intervenit, vineri seară, pentru îndepărtarea mai multor copaci căzuţi în localităţi aflate în zona montană a judeţului, care a fost vizată de un Cod roşu de vânt puternic, iar sute de consumatori sunt nealimentaţi cu energie electrică.
Pompierii prahoveni au intervenit, vineri seară, pentru îndepărtarea mai multor copaci căzuţi în localităţi aflate în zona montană a judeţului, care a fost vizată de un Cod roşu de vânt puternic, iar sute de consumatori sunt nealimentaţi cu energie electrică.
Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Prahova, echipele au fost solicitate pentru degajarea unor copaci doborâţi de vânt la Buşteni (Poiana Ţapului), Sinaia - pe drumul dintre Cabana Dichiu şi Cota 1000, dar şi la Cheia, pe DN 1A.De asemenea, intensificările vântului au generat probleme la reţeaua electrică.Astfel, 574 de consumatori sunt nealimentaţi în Valea Doftanei şi cinci în Sinaia, precizează sursa citată.Zona montană înaltă a judeţului Prahova s-a aflat, vineri seară, sub avertizare Cod roşu de vânt, autorităţile emiţând mesaj RO-ALERT pentru Azuga, Sinaia, Buşteni şi Valea Doftanei.Sursa: Realitatea de Prahova
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 15:24 - Val de reacții, în frunte cu Patriarhia Română, după ce dexonline a făcut o asociere între „creștin” și „cretin”
- 15:18 - Curtea de Apel Pitești denunță „consecințele catastrofale” ale proiectului noii legi a salarizării
- 14:29 - Putin oferă un nou stimulent pentru recrutare: datoriile militarilor trimiși în Ucraina, șterse prin lege
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News














