Serviciul militar obligatoriu ar putea fi reintrodus

Serviciul militar obligatoriu ar putea fi reintrodus
Anunțul unuia dintre cei mai exprimentați generali români
Dacă Ministerul Apărării nu poate recuruta suficienți militari prin sistemul voluntariatului, ar fi nevoie de reintroducerea stagiului ilitar obligatori, este de părere generalul (r) Virgil Bălăceanu, fost reprezentantul României la NATO.
Militarul de cariera a opinat că dacă într-un interval de 5-7ani Ministerul Apărării nu reușește să recruteze suficienți voluntari pentru a acoperi deficitul de personal, ar fi necesară reintroducerea stagiului obligatoriu, potrivit Radio România Actualități.
"Tinerii ar trebui să ştie că, dacă voinţa politică nu se manifestă şi printr-un cadru legislativ adecvat nu găsim acele forme de pregătire a rezervei, deci, a rezerviştilor, pe înţelesul tuturor, pe baza voluntariatului, într-un timp relativ scurt, să zicem, în următorii 5-7 ani, România va trebui, va fi obligată să reintroducă serviciu militar obligatoriu. Apărarea şi descurajarea nu este a momentului de astăzi, apărarea şi descurajare este un proces care a început, este accelerat în NATO, necesită timp, dar necesită participarea tuturor statelor," a afirmat generalul Bălăceanu.
Anunțul vine la scurt timp după ce șeful Statului Majoe al Armatei, gen. Gheorghiță Vlad, a avertizat că România are nevoie rapid de o nouă lege privind pregătirea populației pentru apărare, în contextul conflictului de la graniță și a altor amenințăro previzibile pentru statele NATO.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:59 - Tragedie pe trecerea de pietoni în Eforie Nord! Mamă și copil de 6 ani, spulberați de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani
- 20:31 - Nicușor Dan ia în calcul un premier tehnocrat! PSD și UDMR negociază intens viitorul Guvern
- 20:25 - Verdictul lui Mircea Toma la CNA: Între libertatea de exprimare și amenzile de zeci de mii de lei. Este „discursul populist” noul pretext pentru cenzură?
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Prahova și pe Google News














